Jon Kabat-Zinn: Bárhová mész, ott vagy – Éberségmeditáció a mindennapi életben, Ursus Libris, 2009.
A kötet Jon Kabat-Zinn, MIT professzor orvosságos könyve lélekről és jelenlétről, keresésről és újrakezdésről. Pályafutását, mint egészségügyi mikrobiológus kezdte, a meditálás elkötelezettjeként a fájdalomérzet és a meditáció közötti kapcsolat felderítésével foglalkozott. Egyetemén orvosai kezelhetetlennek hitt betegeiket küldték hozzá, ahol hamar felfigyelt bizonyos meditációs technikák hatékonyságára. Ez alapján dolgozta ki a mindfulness, avagy a jelentudatosság stresszcsökkentő programját (MBSR).
Jelen könyvét elsősorban azoknak ajánlja, akiknek életét még nem feltétlenül uralta el a stressz vagy a fájdalom problémája, de szeretnének egy kiegyensúlyozottabb, teljesebb élményekben gazdag életet élni. Kezdőknek és újrakezdőknek, teljesen tapasztalatlanoknak illetve azoknak, akik már hosszabb ideje gyakorolnak különböző meditációs technikákat és szeretnék kiterjeszteni azokat, megerősíteni elkötelezettségüket egy tudatosabb élet felé.
Akár egy régi füves könyv, sorra veszi az éberségmeditáció megannyi arcát, különböző nézőpontokból, mit jelent a jelenben élni, hogyan segíthet ez a nagyobb belátás mindennapi problémáink kezelésében, és mit kell tenni, hogy elérjük ezt. Igyekszik demisztifikálni valamennyi szempontból, könnyen érthető formában tálalni, mit jelent tudatosan lenni a pillanatban.
Az éber figyelem, mint mondja, alapvetően egy egyszerű fogalom, ereje azonban az alkalmazásában, elmélyítésében rejlik. Ez nem mindig könnyű, viszont az apró, gördülékeny fejezetek egyperces egyszerűségükkel, tisztaságukkal pont e motiváció megtalálásában segítenek. Az itt-és-most megélését, figyelmünk jelen pillanatra való irányítását tűzi ki célul, hiszen életünk csupán ilyen pillanatokból áll, ezekben tud csak kibontakozni. Türelemre sarkall, hogy észrevegyük: a múltunkon-jövőnkön való sokadik töprengés újabb elszalasztott pillanat a növekedésre, képességeink gazdagságának felismerésére. A tudatos figyelem által könnyebben meglátjuk gépies cselekedeteinket, vakfoltokban bujkáló szokásainkat, melyeket gyakran mélyen gyökerező félelmek és bizonytalanságok vezérelnek. Lappangó és konkrét ijedelmek, melyek oly gyakran sodornak kellemetlen helyekre, ahova nem is akartunk kikötni soha.
Az út ezekhez a felfedezésekhez persze nem mindig egyenes, a fejezetek egyebek mellett erre is figyelmeztetnek. Vannak fájdalmas élethelyzetek, amikor olyan mély érzelmekkel találjuk szembe magunkat, mint a bánat, a szomorúság, a harag, a sértettség. Ezeket talán nehezebb beengedni tudatosságunk köreibe, sőt, teret hagyni, hogy tudatosan kifejeződhessenek még annál is nagyobb feladat. Sokszor tűnik egyszerűbbnek álmodni egy pozitív világot helyettük, azonban ez már nem a tudatos jelenlét gyakorlása, hanem a valóságtól való elfordulás.
Hasonlóan szó esik a fejlődés csapdájáról. Az éber figyelem gyakorlata nem verseny és nem is produkció. Gyakorlás közben nincs más, csak az adott pillanat. Nem kell mélyebb öntudatossághoz jutnunk, sem vég nélkül foglalkozni önmagunkkal, sikeresebb fejlődésünk reményében. Ez ugyanúgy eltéríthet minket attól, ami most van. Hiszen bárhova megyünk, ott vagyunk! Ez ilyen egyszerű.
Ilyen és hasonló fogásokkal szolgál az író, személyes élményeivel, tippekkel és trükkökkel tarkítva, érzékeny közvetlenséggel mind a laikusok, mind a tapasztalt olvasók irányában. Ezt a könyvet különösen azoknak ajánlja, akik szeretnek saját úton járni, kész struktúrák helyett önmaguk feltérképezni a teljesebb élethez vezető utat. Ehhez kínál egy bőséges csokor tudatos ötletet, amiben ki-ki kedvére szemezgethet, kísérletezhet a pillanat valósága felé vezető úton.