Mindennapjainkban gyakran suhannak el észrevétlenül perceink, óráink. A napi rutin során sokszor csak kihívásainkat, fáradalmainkat vesszük észre, míg az egyszerű dolgokat hajlamosak vagyunk készpénznek venni. Természetes, hogy a reggeli zuhany felfrissít, hogy az első kávé elindítja a napot, hogy az utakon elkapott zöldhullám ajándék időt ad a munkába érés előtt. A tennivalókkal rendelkező ember persze könnyen megfeledkezik ezekről, hiszen terveznie kell, tervekkel él egy strukturált életben, ami gyakran elvonja figyelmét az adott pillanatban rejlő lehetőségekről. A mindfulness ezen lehetőségek érzékeny, tudatos megragadásáról szól.
A magyar fordításában még nem alakult ki egységes terminológia, így a következő neveken már találkozhatott vele: jelentudatosság, tudatos jelenlét, éber figyelem, éberségmeditáció. Ezek felcserélhető fogalmak, lényegét tekintve ugyanazt jelentik: tudatosítani, ami bennünk történik. Elfogadóan szembenézni, jelen lenni a pillanatban.
A jelentudatosság a zen buddhizmusban és a jógikus hagyományban gyökerezik. A tudományos világba Jon Kabat-Zinn, a MIT egyetem mikrobiológusa emelte be, amikor test és elme, az idegrendszer és a meditáció kölcsönhatását vizsgálta. Kutatásai során a meditációs gyakorlatot elválasztotta a keleti hagyományoktól, hogy az bármilyen világfelfogású személy számára elérhető legyen. Pozitív kapcsolatot fedezett fel a rendszeres éberségmeditáció, az életminőség, az immunrendszer erősödése és az idegsejtekre gyakorolt regeneratív hatás között. A tünetekkel rendelkező betegek pedig általános enyhülést tapasztaltak panaszaikban.
Talán szokatlan lehet naponta időt áldozni a csendes szemlélődésre, főleg ha valaki rohanó életet él vagy tele van elgondolnivalóival. Pedig a tudatos jelenlét pont az idő lelassítását, a figyelem éber megélését tűzi ki célul: mi történik, ha kicsit leállunk? Ha megérkezünk a jelen pillanatba, megtanulhatunk nemet mondani a zsibbasztó ingerhabzsolásra, a múlton-jövőn történő céltalan merengésre. Észrevehetjük, mi az, ami most van és fontos. Bensőséges kapcsolatot hozhatunk létre a jelen folytonosan változó világával, vele együtt saját magunkkal. Hiszen mi is csak a jelennel együtt tudunk változni, fejlődni. Ebben a változásban kaphatunk élénkebb képet önmagunkról, ahogyan a világra hatunk és ahogyan a világ hat miránk.
Manapság egyre több kutatás lát napvilágot a jelentudatos életvitel előnyeiről. Egyre több bizonyíték mutatja, hogy a meditáció az egészséges életmódnak ugyanúgy része, mint a rendszeres sport vagy a tudatos táplálkozás. Nem kell sokat visszamenni az időben, talán egy évszázadot, amikor még furcsállották, ha valaki futni járt – “vajon mi elől futhat?” – mára viszont kardió nélkül elképzelhetetlen az egészséges életmód. A vizsgálatok szerint napi 10, de inkább napi 20 perc meditáció szükséges, legalább heti 5 alkalommal, ami mellett megteremthető a pszichés jólétünk.
Az erre elkülönített időnkben könnyed és határozott figyelemmel gyakorolhatjuk a tudatos jelenlét változatos technikáit, amivel egy szélesebb, letisztultabb rálátás nyílik saját élményvilágunkra. Árnyaltabb képet kapunk aktuális érzéseinkről, megismerhetőbbé, kezelhetőbbé válnak. Sajnos a kellemetlen érzéseink folyama a legserényebb gyakorlással sem megszüntethető, de megélhetjük őket anélkül, hogy beléjük ragadnánk, magukkal sodornának. Megélhetjük például a haragot, a sietséget anélkül, hogy az méltatlan cselekedetbe vagy sziszifuszi sürgés-forgásba torkollna. Megélhetjük a felkavaró helyzeteket a lélekjelenlét elvesztése nélkül, ugyanakkor megtanít az apró, hétköznapi örömök értékelésére is.
A tudatos jelenlét egyszerűen elsajátítható és rugalmasan alkalmazható. Így a mai napra már olyan változatos területeken is felhasználják, mint a coaching és a sportpszichológia, a vállalatirányítás és a munkahelyi stresszkezelés, illetve az oktatás és a gyermeknevelés. Ez utóbbi területen különleges kihívás, hogy a gyermekek és a fiatalkorúak ritkán érdeklődnek figyelmük és tudatosságuk fejlesztése iránt. Ezért a számukra egy játékos szemléletű megközelítés teszi érdekesebbé az éber jelenlétet, ahol saját maguk fedezhetik fel kapcsolatuk minőségét a jelennel, tapasztalásukkal és a külvilággal, valamint megannyi jótékony hatásával.
A módszer elsajátításához a Könyvajánlóban is megtalálható Bárhová mész, ott vagy és Tudatos jelenlét a gyakorlatban könyvek mellett a Center for Mindfulness Hungary által szervezett MBSR és MBCT tanfolyamokat ajánlom. Ezeket az alábbi oldalon érheti el: https://mindfulnessmagyarorszag.hu/tanfolyam